سانتریفیوژ

 

فهرست :

سپراتور روغن

سانتریفیوژ دکانتر

سانتریفیوژ پوشر

سانتریفیوژ پیلر

سانتریفیوژ مداوم

سانتریفیوژ غیر مداوم

 

 

 

 

سپراتور روغن

یکی از روش­های خالص سازی روغن استفاده از سپراتور است . عملکرد دستگاه به این صورت است که سرعت دورانی بالای دیسک­های سپراتور حاصل از موتور الکتریکی، نیروی گریز از مرکز بالایی تولید می­کند. مطابق شکل خوراک زمانی­که وارد سپراتور می­شود از طریق لوله­ها  وارد مرکز دیسک­ها می­گردد سپس بر اثر نیروی گریز از مرکز بالا جداسازی ذرات از روغن صورت می­گیرد و روغن خالص از یک مسیر و ذرات از مسیر جداگانه دیگر طبق شکل از سپراتور خارج می­شود.

 

سانتریفیوژ دکانتر

این نوع سانتریفیوژ یکی از متداولترین سانتریفیوژها در صنایع گوناگون برای جداسازی جامد از مایع یا مایع از مایع می­باشد. به دلیل سادگی و کارامدی و پیوستگی عملکرد در اکثر صنایع از جمله صنایع غذایی ، پتروشیمی ، آب و فاضلاب از این سیستم استفاده می­کنند . مکانیزم عملکرد این سانتریفیوژ به این صورت است که خوراک طبق شکل وارد محفظه درام می­شود ، سپس بدلیل نیروی گریز از مرکز ذرات جامد یا مایع ثانویه از مایع دیگر جدا شده و در محفظه جداگانه توسط سیستم اسکرو از سیستم خارج می­شود و مایع خالص نیز از مسیر جداگانه از دستگاه خارج می­گردد.

 

سانتریفیوژ پوشر

عمده استفاده این سانتریفیوژ برای خشک کردن و آبگیری می­باشد . از دیگر استفاده­های این نوع سانتریفیوژ برای جدا سازی پودرها ، کریستال­ها ، فیبر ها و ... می­باشد که به صورت مداوم این کار را انجام می­دهد.

مکانیزم کار این دستگاه به این صورت است که خوراک ورودي توسط لوله تغذيه وارد سانتريفیوژ شده و در برخورد با توزيع كننده به طور يكنواخت در داخل سبد سانتريفیوژ توزیع مي شود. فاز جامد تشکیل شده روی سبد  بوسیله واتر جت  شسته می شود و آبگيري بوسيله نيروي گريز از مركز ايجاد شده در سانتريفیوژ انجام مي گردد. هم زمان با عمليات فوق فاز جامد با نيروي رفت و برگشتي سبد، به جلوي سانتريفیوژ  انتقال داده شده و تخليه فازجامد خشك شده انجام مي شود.

عمده استفاده این دستگاه :

در صنایع غذایی از جمله پورهای غذایی ، نمک خوراکی ، ..

صنایع شیمیایی کود ، سلولز ، گلیسیرین ، صابون ، ..

صنایع دارویی و معدنی

 

از مزایای این دستگاه میتوان موارد زیر را نام برد :

 1. خشک کردن مواد با رطوبت مد نظر
 2. فرایند جداسازی پیوسته
 3. جداسازی و خشک کردن مواد بدون صدمه زدن به کریستال و فیبر ورودی
 4. امکان شست و شو سطح خارجی و هزینه پایین نگه­داری

سانتریفیوژ پیلر

این نوع سانتریفیوژ به صورت غیر مداوم کار می­کند و مکانیزم آن به این صورت است که درون دستگاه محفظه­ای دوار سوراخ دار  قرار دارد که دارای پارچه است . خوراک دوغاب وارد محفظه دوار می­شود و در اثر نیروی گریز از مرکز مایع به سمت بیرون حرکت کرده و از پارچه و سوراخ محفظه دوار عبور می­کند و مواد جامد به کیکی را روی پارچه تشکیل می­دهند.

عمدتا از این سیستم برای خشک کردن حداکثری مواد یا برای جداسازی دوغاب­های که بدلیل چگالی­های متفاوت جدایش آن­ها سخت است استفاده می­شود. این دستگاه قادر است ذرات ریز 0.01 تا 5 میلی­متر را از دوغاب جداسازی کند .

 

 

سانتریفیوژ مداوم

 اینگونه سانتریفیوژها (Continuous Centrifugal) طوری طراحی شده است که عمل جداسازی و تخلیه توسط نیروی گریز از مرکز به طور همزمان انجام می­شود . عمده مصرف این دستگاه­ها در صنایع گلوکز ، قند ، شکر ، دارویی و معدنی می­باشد. لازم به ذکر است این مدل سانتریفیوژها در یک دور مشخص برای هر ماده کار می­کنند و سرعت در آن­ها تغییر نمی­کند.

 

 

 

    سانتریفیوژ غیر مداوم

اینگونه سانتریفیوژها (Batch Centrifugal) خوراک وارد سیستم می­شود و بعد به مرور زمان سرعت دورانی زیاد شده و عملیات جداسازی ذرات معلق و آبگیری انجام می­گیرد سپس بعد از انجام کار عملیات متوقف شده ذرات جدا شده از مایع به صورت اتوماتیک و یا دستی تخلیه می­شود و عملیات دوباره انجام می­شود . از مزایای این سیستم آبگیری و جداسازی در سرعت­ها و زمان­های معین می­باشد. این سیستم در اکثر صنایع غذایی ، قند و شکر ، گلوکز ، مواد شیمیایی ، .... کاربرد دارد.

 

 

 

ساعات کار

 • شنبه تا چهارشنبه: 8:30 صبح تا 5 بعد از ظهر
 • پنجشنبه: 8:30 صبح تا 1 بعد از ظهر

اطلاعات تماس

 • دفتر مرکزی:
  آدرس : تهران - خیابان کارگر شمالی - نرسیده به بلوار کشاورز - کوچه قدر – پلاک 6 – طبقه سوم
  تلفن : 2-66903901 ، 66910163
  فکس : 66936239
  ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  کد پستی: 1418864544

تلگرام: safiaran@ عضویت 

 •  
  کارخانه:
  آدرس : کیلومتر 50 جاده خاوران – شهرک صنعتی پایتخت
  تلفن : 4572595 - 0233
بالا